Land03458.pngZagadnienie: Tworzenie systemu nawadniającego

Elementy nawadniające, znajdujące na rysunku, można połączyć z innymi komponentami tak, aby utworzyć system nawadniający. Następujące obiekty mogą utworzyć instalację: zraszacze, węże kroplujące, zawory, punkty podłączenia i rury. Przesunięcie jednego obiektu w sieci spowoduje, że obiekty, położone najbliżej z tej samej sieci również zostaną przesunięte tak, aby zachować ich połączenie. Po zmianie wysokości komponentu, wysokość połączonego obiektu również ulegnie zmianie. W przypadku rur zmieni się np. wysokość połączonego punktu końcowego. Te modyfikacje wpływają również na obliczenia w obrębie systemu, przy czym zostaną uwzględnione zmiany wysokości lub wymiarów rur.

Jeśli dodasz element nawadniający do istniejącej sieci, komponent - gotowy do podłączenia - zostanie podświetlony. Istniejąca rura zostanie zaś podzielona na dwie części. Podłączenie sterownika do sieci nie jest możliwe.

 

Jeżeli zaznaczysz prawidłowy element nawadniający, pojawi się menu kontekstowe. Menu kontekstowe pojawi przykładowo na każdym końcu rury. Kliknij w menu kontekstowym polecenie Odłącz z sieci rur. Odłączony element można swobodnie przesuwać, nie naruszając innych obiektów w systemie. Ostrzeżenie w palecie Info wskaże obiekt, który nie jest podłączony do sieci. Aby ponowie połączyć obiekt, przeciągnij go do rury, przeznaczonej do połączenia.

Następnie kliknij, gdy rura zostanie podświetlona. Dla operacji, które mają wpływ na całą sieć, np. umieszczenie sieci na powierzchni modelu terenu, zaznacz polecenie w menu Krajobraz > System nawadniający > Zaznacz połączone komponenty. Kliknij następnie punkt podłączenia sieci.

System nawadniający